وضعیت وخیم جسمانی مادر صانع ژاله در پی شهادت یک فرزند و بازداشت فرزند دیگرش/ دوست شهید ژاله: دانشجویان ساکت نخواهند نشست

وضعیت وخیم جسمانی مادر صانع ژاله در پی شهادت یک فرزند و بازداشت فرزند دیگرش

جرس: بعد از آنکه قانع ژاله، برادر شهید صانع ژاله، بدلیل افشای فشارهای نهادهای امنیتی و همچنین نقش سردار زین الدین انصاریان در جعل کارت و اعلام بسیجی بودن شهید صانع بازداشت شد، منابع خبری از فشارهای امنیتی شدید و کنترل خانوادۀ صانع خبر داده و وضعیت این خانواده را وخیم اعلام کرده اند.

گفتنی است شامگاه چهارشنبه ٢٧ بهمن ماه، ساعاتی پس از آنکه قانع ژاله، برادرِ صانع، شهید جنبش سبز، در گفتگو با رسانه های بین المللی، ماجرای کارت بسیج و هویت جعلیِ ساخته شده برای برادرش را افشا کرد، ماموران امنیتی وی را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس اظهارات وی و شواهد، زین الدین انصاریان، که پسر خاله شهید صانع ژاله می باشد، پس از به شهادت رسیدن این شهید در اعتراضات مردمی روز ٢۵ بهمن تهران، به دروغ اعلام کرده بود که وی بسیجی بوده است.

به گزارش منابع خبری جرس، ماموران امنیتی از شامگاه چهارشنبه و بعد از بازداشت قانع، در منزل این خانواده در شهرستان پاوه مستقر شده اند و به اعمال فشار بر این خانواده برای سکوت و عدم مصاحبه با خبرنگاران می پردازند.

همچنین همسر و خواهر سردار زین الدین انصاریان نیز، در منزل این خانواده (ژاله)، حاضر شده اند و تلفن های منزل این شهید را در اختیار گرفته اند و تلفن های خبرنگاران را جواب می دهند.

این منبع خبری همچنین خاطرنشان کرد “ در پی شهادت صانع ژاله توسط لباس شخصی های حکومتی و بازداشت قانع ژاله برادر وی توسط عوامل سپاه، حال مادر این خانواده به شدت وخیم می باشد.”

گفتنی است با گذشت دو روز از شهادت صانع ژاله، دانشجوی سبز دانشگاه هنر در جریان حوادث ٢۵ بهمن ماه تهران و بعد از آنکه رسانه ها و نهادهای حکومتی، با ترفندی خاص او را بسیجی قلمداد کرده و شلیک گلوله به وی را نیز کار گروههای مخالف نظام ذکر نمودند، برادر این دانشجوی شهید، ماجرای کارت بسیج وی را افشا کرد و آنرا جعلی خواند. قانع ژاله در گفتگو با صدای آمریکا، با انكار بسیجی بودن برادر خود، گفت که پسر خاله شان كه یك مامور شناخته شده اطلاعات می باشد، صبح زود سه شنبه ٢۶ بهمن ماه، به خانه آنها می آید و درخواست عکس صانع را می کند و خانواده اش که هنوز از شهادت پسرشان خبر نداشته اند، به رسم فامیلی و بدون شک، عکس را به وی می دهند، تا اینکه عصر همان روز، همان تصویر صانع بر روی کارت بسیج در سایتهای وابسته به حکومت منتشر می شود . وی همچنین گفت که از سوی وزارت اطلاعات و سپاه مورد تهدید قرار گرفته است که در صورت درج خبری مبنی بر بسیجی نبودن صانع، او و برادرش دستگیر و اعدام می شوند.

در همین حال خبرگزاری فارس گزارش داد که پیمان ژاله، برادر صانع ژاله، خبر مصاحبه اعضای خانواده با رسانه های خارجی را تکذیب کرده است.

دوست شهید صانع ژاله: دانشجویان ساکت نخواهند نشست
مژگان مدرس علوم
جرس:  دانشجویان دانشگاه هنر که قرار بود از ساعت هشت صبح چهارشنبه در محل حضور و در تشییع پیکر شهید ژاله مشارکت داشته باشند، طی اقدامات هماهنگ شدۀ حراست و نهادهای امنیتی، در تالار فارابی حبس شدند و بعد از آن لباس شخصی ها و نیروهای امنیتی با باتوم و شوکرهای برقی شروع به ضرب و شتم دانشجویان کردند و عده ای را دستگیر کردند و به مکان نامعلومی بردند.

 

این در حالی است که طی بیست و چهار ساعت گذشته، ادعای رسانه های حامی حکومت مبنی بر عضویت فعال ژاله در بسیج و حامی دولت بودن وی، با انتشار تصاویر و مستنداتی زیر سوال رفته و دانشجویان طی فراخوانی، خواستار حضور در مراسم تشییع شهید ژاله شده و تاکید داشتند نباید اجازه مصادره خون پاک شهدای راه آزادی را به قاتلانشان داد.

یکی از دوستان شهید ژاله در این خصوص می گوید:”شهید ژاله از اعضای انجمن اسلامی بود ودر فعالیتهایی که بچه های انجمن اسلامی انجام می دادند از جمله دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله صانعی، حضور فعالانه ای داشت. و اینکه ایشان دانشجوی بسیجی باشد اصلا صحت ندارد و حتی دوستان خیلی صمیمی ایشان بسیجی بودن وی را تکذیب می کنند و بشدت نسبت به این دروغ پراکنی ها اعتراض دارند.”

همچنین سامانه خبری دانشجوی نیوز نیز گزارش داد “امروز از سویی از سمت خیابان ١۶ آذر تا چهارراه ولیعصر و از سویی دیگر از خیابان حافظ تا خیابان ولیعصر در کنار هر یک از خیابان ها و حتی کوچه ها، ماموران نیروی انتظامی به همراه سربازان وظیفه در دسته های ٤-۵ نفری حضور داشتند. همچنین در اطراف دانشگاه هنر از چهار راه ولیعصر تا دانشگاه امیرکبیر دسته های ٢۰-٣۰ نفره نیروهای لباس شخصی با در دست داشتن پرچم و عکس هایی که در آن شهید صانع ژاله را در کنار سیدعلی خامنه ای قرار داده بودند، حضور پیدا کردند.

گفتنی است، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر تهران، بدلیل شهادت صانع ژاله توسط نیروهای حکومتی در تجمعات جنبش، هفته آینده در این دانشگاه عزای عمومی اعلام کرده است.

جرس با یکی از دانشجویان دانشگاه هنر و دوست شهید ژاله در خصوص فضای ملتهب دانشگاه هنر  به گفتگو پرداخته که به دلایل شرایط دشوار و مسائل امنیتی نخواست نامش فاش شود.

متن این گفتگو در پی می آید:

 

می توانید از فضای امروز دانشگاه هنر برایمان بگویید؟

من حدود ساعت هشت رسیدم دانشگاه، که دیدم نیروهای امنیتی و بسیجی ها و لباس شخصی ها از قبل آنجا مستقر شده اند و اتوبوس های زیادی اطراف دانشگاه بودند. بعد ساعت هشت و نیم لباس شخصی ها و بسیجی ها و افراد ناشناس زیادی وارد دانشگاه شدند و حتی حراست مانع ورود آنها به دانشگاه نشد. و بدون هیچگونه محدودیتی وارد فضای دانشگاه می شدند و شعار می دادند و عکسهای شهید ژاله را در دست داشتند. شعارهایشان هم خیلی تند و بر علیه آقایان موسوی و کروبی و هاشمی رفسنجانی بود از جمله مرگ بر موسوی و کروبی، مبارک ایرانی اکبر رفسنجانی و …

 

آیا این افراد برای ورود به دانشگاه کارت دانشجویی ارائه دادند و اصلا دانشجو بودند؟

نخیر، بدون هیچ محدودیتی وارد می شدند و حتی از بچه پانزده ساله تا پیرمرد پنجاه ساله بین آنها بود. اما متاسفانه به اسم دانشجوی دانشگاه هنر خودشان را معرفی کردند. بعد که فضای دانشگاه را پر کردند دانشجویان دانشگاه هنر را در گوشه ای محصور کردند و به دانشجویان توهین می کردند.

 

با این حرکات می خواستند دانشجویان را تحریک کنند؟

دقیقا، توی صورت دانشجویان شعارهای تند می دادند و داد می زدند و به دانشجویان امر و نهی می کردند که اینجا بیا، آنجا نرو و از این برخوردهای تند و تهدید آمیز تا دانشجویان را وادار به واکنش تند کنند.

آیا دانشجویان را مورد ضرب و شتم هم قرار دادند؟

کم کم دانشجویان شروع کردند به جواب دادن و بعد به زور دانشجویان را فرستادند تالار فارابی دانشگاه و در آنجا نگهشان داشتند و نمی گذاشتند بیرون بیایند. بعد از تشییع پیکر شهید ژاله این نیروها هنوز در دانشگاه بودند و اختیار دانشگاه را در دست گرفته بودند. بعد هم با باتوم و شوکرهای برقی به دانشجویان حمله کردند و شروع به ضرب و شتم دانشجویان کردند و آماری که تا الان دارم بیست و پنج نفر از دانشجویان را دستگیر کردند و به مکان نامعلومی بردند. که آقای عباس صالحی که از دوستان خیلی صمیمی شهید ژاله بودند و آقای وحید نصرتی که ایشان یکبار هم در روز دانشجو دستگیر شده بودند در میان دستگیرشدگان امروز هستند.

 

نیروهای انتظامی که در آنجا حضور داشتند هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دادند؟

نخیر، هیچ کنترلی نمی کردند.

 

مسئولین دانشگاه و حراست چطور؟

هیچ، حتی رئیس دانشگاه و معاون ها و حراست هیچ حرکتی نمی کردند و در اصل اختیاری نداشتند و علی رغم حضورشان هیچ عکس العملی نشان نمی دادند.

 

شهید ژاله عضو انجمن اسلامی دانشگاه هنر بودند؟

بله از اعضای این انجمن بودند و در فعالیتهایی که بچه های انجمن اسلامی انجام می دادند از جمله دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله صانعی، حضور فعالانه ای داشتند. و اینکه ایشان دانشجوی بسیجی باشد اصلا صحت ندارد و حتی دوستان خیلی صمیمی ایشان بسیجی بودن وی را تکذیب می کنند و بشدت نسبت به این دروغ پراکنی ها اعتراض دارند.

 

انجمن اسلامی دانشگاه هنر چه گرایش سیاسی دارد؟

مثل دانشگاه علامه است و گرایش اصلاح طلبانه دارد. روز اولی هم که خبر شهادت ایشان در دانشگاه پیچید یک تجمعی در دانشگاه شکل گرفت و به نحوی اعتراض خود را نشان دادند و حتی خبر بسیجی بودن ایشان با واکنش شدید دانشجویان مواجه شد و یکی از دوستان صمیمی شهید ژاله به نام عباس صالحی که امروز دستگیر شد اعتراض خود را به نهاد رهبری در دانشگاه هم اعلام کرد.

 

گفتید که پیکر شهید ژاله را تشییع کردند آیا خانواده این شهید در این مراسم حضور داشتند؟

نخیر در این مراسم حضور نداشتند و حتی در این مراسم اسمی از آنها برده نشد. اگر در دانشگاه حضور داشتند آنها را می دیدیم. از دیروز هم دوستان نزدیک شهید ژاله که با خانواده اش در ارتباط بودند می گفتند که در مراسم شرکت نخواهند کرد.

 

در پایان فکر می کنید با توجه به دستگیری گسترده دانشجویان و تداوم اعتراضات آنها فضای دانشگاه هنر طی روزهای آینده همچنان ملتهب باشد؟

برخوردهایی که با دانشجویان صورت گرفت بسیار نامناسب و خشن بود و قطعا دانشجویان ساکت نخواهند نشست.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: