دکتر سروش به مناسبت تولد بهاره هدایت: «ما در مقابل قامت پر استقامت شما بندیان سر خم می کنیم» / ویژه نامه سالروز تولد بهاره هدایت

× ما در دانشگاه و سرزمینی که آزاد و آزاد و آزاد است به آسمان آبی خواهیم رسید و آن سلام دوباره معروف را به آفتاب خواهیم گفت. بیایید غبار را از ایوان ها بروبیم، آن روز نزدیک است. باور کنیم و آگاه و پر امید ایستاده بمانیم همچنان. (بخشی از پیام بهاره هدایت به مناسبت ۱۶ آذر ۱۳۸۹)

 

سه شنبه ۱۶ فروردین مصادف بود با سالروز تولد و ازدواج بهاره هدایت، سخنگوی دربند دفتر تحکیم وحدت و مسئول کمیته زنان این دفتر، به همین مناسبت برخی از شخصیت های سیاسی و اجتماعی پیام تبریکی خطاب به وی ارسال کردند، دکتر عبدالکریم سروش، نظریه پرداز، متکلم، شاعر و مترجم ایرانی نیز با ارسال  پیامی سالروز تولد بهاره هدایت را تبریک گفته است. در بخشی از پیام دکتر سروش آمده است: “خزان صفتان جز بهار سوزی و گلستان ستیزی چه در انبان دارند و جز زردی و سردی برای خلایق چه ارمغان آورده اند؟ دور نیست روزی که جفای ظالمان خاتمت پذیرد و شیفتگان آزادی قدر شناس آزادی خواهانی چون تو باشند که از راحت و عافیت خود گذشتند و ترک کام خود گرفتند تا کام خلق بر آید.”

متن کامل این پیام که در اختیار دانشجونیوز قرار گرفته به شرح زیر است:

برای بهاره هدایت

بهاره گرامی ، سالگرد زاد روز تو است. تو را که زاده بهاری و فریاد گر آزادی ، به زندان افکندند و بهار و آزادی را از تو دریغ کردند و ندانستند که بهار در جان توست ،همچنان که در نام توست.

خزان صفتان جز بهار سوزی و گلستان ستیزی چه در انبان دارند و جز زردی و سردی برای خلایق چه ارمغان آورده اند؟ دور نیست روزی که جفای ظالمان خاتمت پذیرد و شیفتگان آزادی قدر شناس آزادی خواهانی چون تو باشند که از راحت و عافیت خود گذشتند و ترک کام خود گرفتند تا کام خلق بر آید.

ای بندیان ستم در بندید اما سربلندید و ما در مقابل قامت پر استقامت شما سر خم می کنیم.

شیر شیر بود  ، گرچه به زنجیر بود

نبرد بند و قلاده، شرف شیر ژیان

عبدالکریم سروش  16 فروردین

ویژه نامه سالروز تولد بهاره هدایت توسط دانشج. نیوز

بهاره هدایت، متولد بهار ۱۳۶۰، از سال ۸۹ و هنگام تحصیل در دانشکده علوم اقتصاد و دارایی دانشگاه تهران به سرعت به یکی از اعضای فعال انجمن دانشجویی در آن دانشگاه تبدیل شد و از همان زمان فعالیت خود را در دفتر تحکیم وحدت آغاز کرد. ایجاد کمیسیون زنان در سال ۱۳۸۴ برای ترویج فعالیت دانشجویی دختران در دانشگاه ها از دستاوردهای قابل توجه وی به شمار می رود. وی همچنین یکی از اعضای فعال کمپین جمع آوری یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان بوده است.

بهاره هدایت در سال ۱۳۸۴ با بالاترین تعداد آرا به عنوان تنها عضو دختر در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد. او به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز و مدنی خویش تاکنون ۵ بار بازداشت شده است. بهاره در روز جهانی زن۱۳۸۵ در سازمان دهی اعتراضات به قوانین تبعیض آمیز علیه زنان مشارکت داشت که با برخورد خشونت آمیز پلیس با تجمع اعتراضی سال ۱۳۸۵، اولین بازداشت وی رقم خورد و نهایتا به اتهام برگزاری “تجمع غیرقانونی” حکم ۲ سال زندان که به مدت ۵ سال تعلیق شده بود، برای وی صادر شد. یک سال بعد، (۱۸ تیر ماه ۱۳۸۶) پس از سازمان دهی اعتصاب در مقابل دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه دانشجویان، همراه با 6 تن دیگر از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت مجددا بازداشت شد. در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۷ باز هم بازداشت شد و پس از یک ماه فشار شدید در بازداشت انفرادی مجددا از زندان آزاد شد. بهاره هدایت یک بار دیگر همزمان با سال تحویل ۱۳۸۸ به دلیل شرکت در تجمع مسالمت آمیز خانواده های زندانیان سیاسی در مقابل زندان اوین بازداشت شد. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، بهاره هدایت به همراه دفتر تحکیم وحدت از منتقدان سرسخت سیاست های محمود احمدی نژاد بود. پس از آن انتخابات مخدوش و با رخ دادن جنایت هایی نظیر حمله شبانه به کوی دانشگاه تهران، بهاره هدایت مجددا به هدف دستگیری نیروهای امنیتی تبدیل شد اما موفق به بازداشت بهاره نشدند. وی پس از ارسال پیامی خطاب به دانشجویان اروپا در روز دانشجوی سال ۱۳۸۸، در دی ماه همان سال بازداشت و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. اتهامات وی در این دادگاه فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های بیگانه، توهین به رهبر، توهین به رییس جمهور، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی، ورود غیرقانونی و تخریب درب دانشگاه امیرکبیر هنگام ورود مهدی کروبی به این دانشگاه عنوان شده است. وی در کل به ۷ سال و نیم زندان بابت این اتهامات محکوم شده است، هم‌چنین حکم دو سال حبس تعلیقی بهاره هدایت به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق برگزاری تجمع ۲۲ خرداد سال ۸۵ نیز به اجرا درآمده و به این حکم اضافه شده است. این حکم در دادگاه تجدیدنظر شعبه ۵۴ دادگه انقلاب در تیر ماه ۱۳۸۹ نیز به تایید رسیده است.

در آبان ماه بهاره هدایت از مسئولیت کتابخانه کوچک زندان برکنار و سپس کلیه تماس های تلفنی زندانیان سیاسی زن قطع شد، چند روز پس از آن همه زندانیان سیاسی به بند قرنطینه متادون که به مجرمین معتاد و جهت ترک آنان اختصاص دارد، انتقال یافتند که امکان هر گونه تماس و ارتباط با دنیای خارج از آن‌ها سلب شد.

بهاره هدایت پس از آن به مناسبت ۱۶ آذر ماه ۱۳۸۹ پیامی خطاب به دانشجویان ایران از زندان اوین صادر کرد که در پی آن تمامی ملاقات های هفتگی و کابینی وی قطع و پرونده قضایی جدیدی در شعبه ۲۸ نیز تشکیل شد. در حال حاضر وی ممنوع الملاقات و تماس است و تنها پس از سه ماه در شب سال نو ۱۳۹۰ ملاقاتی چند دقیقه‌ای با همسرش در دفتر معاون دادستانی داشت اما روند ممنوع الملاقاتی وی پس از آن تاکنون ادامه یافته است. در طی یک سال و نیم سپری شده از بازداشت بهاره علیرغم ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا، اجازه مرخصی به وی داده نشده است.

کمپین آزادی بهاره هدایت که به مناسبت تولد وی در ۱۶ فروردین ماه و سالگرد ازدواج وی رقم خورد، توسط جمعی از فعالان دانشجویی، زنان و حقوق بشر شکل یافته است و در پی آن است که توجه نهادهای دانشجویی، دولتمردان دنیا و نهادهای حقوق بشری را به شرایط ویژه او، جلب کند. این کمپین فعالیت‌های خویش را تا آزادی بهاره هدایت، یکی از برجسته‌ترین فعالان دانشجویی ایران ادامه خواهد داد.

●   نگاهی بر مقاله های منتشر شده در مورد بهاره هدایت

کمپین تولد برای آزادی رهبر دانشجویی ایرانآن هریسون، محقق بخش ایران عفو بین الملل (امنستی اینترنشنال) یادداشتی به مناسب سالروز تولد بهاره هدایت، در سایت عفو بین الملل منتشر کرده است.
تولدمان مبارک- برای بهاره هدایتشمع ها را روشن می کنیم، به تعداد زورهایی که فریاد کشیدیم و تنهایی دیدیم و زندان نصیب مان شد، سوکند می خوریم که این بار آزاد و آزاده متولد شویم.
For Bahareh Hedayat’s BirthdayOur voices rise with the wind of freedom and are capable of crossing oceans and mountains and reaching the ears of other women in prison all over the world and also in Iran
بهاره هدايت صدايی كه خاموش نمی شودبهاره از پشت آن ميله ها ی سرد وبا وجود و بي عدالتي های که براو و خانواده اش رفته است  هنوز سرخم نكرده است و ایستاده است. دنيا و مردم او را فراموش نخواهند كرد چرا که او خاموش شدنی نیست.
Bahareh Hedayat, Iranian Woman Activist: “A Woman of Thirty” in PrisonBahareh and other younger political prisoners all over the world are passionate souls who strive to live in a safe world, a just world, and a world that embraces equality and dignity for all
بهاره هدایت و زندانی که موزه می‌شود بهاره جان دور نیست چنین روزی که زندان های ایران به موزه تبدیل شوند و آمران و عاملان ستم هایی که بر شما نازنینان، روا داشته شده در دادگاه های مردمی محاکمه شوند.
چهره ماندگار جنبش دانشجوییبهاره روح تشکیلات دفتر تحکیم بود. گویی که او وجدان بیداری بود که هر گام و حرکت ما را باید با ملاک و معیار آرمان های اساسی جنبش دانشجویی اندازه می گرفت تا کوچکترین انحرافی را بی مصلحت اندیشی های رایج فریاد بزند.
بهاره هدایت، انکار “مردانگی شجاعت”اما برای اولین بار پس از رویت رفتار مصمم بانوی مبارز زندان اوین در عقب راندن نیروهای سرکوب گر، ذهنیت “مرد سالارانه” پیوند شجاعت و مردانگی در اندیشه من به طور کامل فرو ریخت.
برای بهاره، برای امیندشمنانش اسباب در کار آزادی می چینند و بی اندیشه اند از آنچه میگذرد میان او و امین، از طاقتی که طاق شده و دلی که تنگ است. ما در این سوی دنیا مانده ایم نیمه جان، سازی که به ناخنی فغان می کند،با دردی که درمان نمیشود و اشکی که باران نمیشود. بهار را میبینم و امین را.سخن مولوی در سرم می آید که: 

چهره ای که ایستادگی اش از یاد نمی روداین روزها وقتی به تدریج، مرگ آرمان ها، سلطه ی ترس ها و شیوع ویروس بی حرکتی را حس می کنم و به انتهای اندوه می رسم، تصویر بهاره در برابرم ظاهر می شود.  دختری که از ایستادگی اش نیرو می گیرم از قاب بیرون زده است ، این لبخند و این ایستادگی از یاد نمی رود….
ردپای جوانمردی در خاک سرزمین من ترک خوردهپشت دیوارها بی همهمه ی آدم ها زندگی می کنی و ما هر روز با عکسی و یادی درس میگیریم از آنچه مشق کرده بودی. یاد گرفته ایم چقدر می توان ساده بود و استوار. بی صدا بود و پر صدا. هفته ها و ماه ها ممنوع الملاقات بود و در آن چهار دیواری لعنتی ماند و ناگفته ها را چنین به بلندترین آوا به دور دست ها فریاد کشید.
بهار امین بدون بهارهاو از همان نسل جنبش دانشجویی است که بی رودر بایستی و آگاهانه  “دموکراسی و حقوق بشر” خواستند.
برای دخترم بهاره هدایتمن به عنوان یکی از هزاران کسی که از تبعیض و عدم رعایت حقوق انسان‌ها، بخصوص زنان متأسفم، دستان بهاره‌ هدایت را، که هرگز او را ندیده‌‌ام به گرمی می‌فشارم و برای او و سایر زندانیان سیاسی آرزوی آزادی فوری دارم.‏
نوروزهای بی بهار“تکیده شده اما سر خم نکرده”، او هیچ وقت سر خم نکرد. او ایستاد تا به همه ما درس ایستادگی دهد. بر صراحت و صداقتش پای فشرد تا الگوی ما باشد در بی پروایی و راستی.
بهار بی بهاره می آیداوین اما مغرور و سربلند ، که باز هم عطر بهار از روزنه های آن به مشام می رسد و شکوفه ها به سوی میله هایش سرک می کشند. باز امسال پرستوها خسته از کوچ زمستانی به شوق بهار و بهاری ها به اوین پر می کشند و بال بر دیوارهای کهن می سایند تا فرو ریزد.
سه گانه؛ بهار، امین، ما بیچاره اوین ، گوشه گوشه اش شرمنده است ، آن تپه بعد از گذشت این همه سال هنوز نفهمیده است گناهش چیست که روزی هزار بار خراب شدنش را آرزو می کنند.
تاریخ فراموشکار نیستدیر یا زود زمانه ای فرا خواهد رسید که گردشگران را آزادانه به بند متادون زندان اوین خواهند برد و به آنها توضیح خواهند داد: اینجا بند متادون زندان اوین بود؛ محل حبس بهاره هدایت!‏
بهارانهو بهار خواهد آمد؛ این ورد زبان درختان جنگل است که میوه‌های امید بار می‌دهند.
بانوی مبارز زندان اويناو می خواهد نشان دهد که مجازات خللی در اراده وی ايجاد نمی کند. ديوار های زندان هر چه قدر هم بلند باشند نمی توانند جلوی پخش صدا و موضعگيری های وی را بگيرند. او آزاده است. انسان آزاده را نمی توان به بند کشيد.
نامه به او که اندیشه اش را نمی تواند در بند کرد بهاره بدان اندیشه هایت از لا به لای تک تک آجرها و بلوک های سنگین سلول ها پرواز می کند و آغازی دیگر برای دانشجویان می سازند. ما از ایستادگی ات الهام می گیریم و چراغ آگاهی و بیداری را در ظلمات حاکم روشن می داریم.  برای آزادی ات می کوشیم و چشم به راهت هستیم.
به پاس گام های بهاره هدایت در راه برابری و عدالت بهاره توانست با حضور و عملکرد زنانه خود به همراه دیگر عدالت خواهان و برابری خواهان جنبش دانشجویی، نوع تفکر برابری طلبانه خود را ترویج کند.
بهاره هدایت به روایت دوستانش در کمیسیون زنان تحکیمبهاره هدایت اولین دبیر کمیسیون زنان تحکیم بود. او از سال ٨٤ تا ٨٦ این مسئولیت را به عهده داشت و پس از آن نیز به عنوان تنها زن عضو شورای مرکزی تحکیم حامی این کمیسیون بود. آنچه در پی می آید روایت دلتنگی های دوستان و همکارانش در این کمیسیون است:
بهاره هدایتی و دوستانش، مهر انگیز کارکمیسیون دفاع از حقوق زنان دفتر تحکیم وحدت که هنوز دو سال از عمرش نگذشته نیز، اکنون نماد فرهیخته اش “بهاره” را در بند 209 زندان اوین دارد. دوستان بهاره، دیگر کوشندگان دفتر تحکیم وحدت و دانشجویان فعال در مطبوعات درون دانشگاهی امیرکبیر، عموماً محروم از حق دیدار با خانواده، و محروم از حق دفاع و استفاده از وکیل مدافع هستند.
زندان که باشی…؛هنوز گاه و بیگاه وسط جاده هایی که آخر ندارند، توان جلو رفتن را از دست می دهم، انگار که آخر همان راهروی چند متری اوین باشد و راه نباشد و خفگی باشد.؛ بهاره چند ماه است که آنجاست؟ 9 سال یعنی چند ماه؟ یعنی چند روز؟ یعنی چند ساعت؟
پیشگامان نسل امروز جنبش زنان ایرانبهاره اما امیدوار است، با وجود دشواری ها، او و همکاراش کار سترگی کره اند، تاوان این کار سترگ از دیدگاه اقتدارگرایان و مردسالاران شاید غل و زنجیر باشد، اما بهاره و یارانش، در قلب زنان و مردانی جای دارند که به برابری و دنیای بهتر می اندیشند.
«بهاره هدایت» مدلی قابل اتکا برای نسل جوانبهاره هدایت (دانشجوی جوان رشته اقتصاد) از آن دست انسان هایی است که به یکباره نمی توان کشف اش کرد، بلکه ذره ذره، خود را می نمایاند. ذره ذره می توان درک کرد چه شور و درایتی در پس رفتار آرام اش نهفته است و کم کم می توان به ژرفای نگاه اش پی برد و شجاعت آرام و بی اغراق اش را لمس کرد.

●   پیام های ویدئویی برای بهاره هدایت

در پی تشکیل “کمپین آزادی بهاره هدایت” و فراخوان این کمپین، تعدادی از فعالین دانشجویی، سیاسی و اجتماعی با ضبط پیام های صوتی تصویری، سالروز تولد و ازدواج بهاره هدایت را به وی تبریک گفتند. مجموعه ای از این پیام های تصویری ضبط شده را می توانید در این لینک مشاهده کنید.

●  پیام های ویدئویی کارمندان سازمان عفو بین الملل (امنستی)

تعدادی از کارمندان شعبه سازمان عفو بین الملل در آمریکا با ضبط پیام های ویدئویی سالروز تولد و ازدواج بهاره هدایت را به وی تبریک گفتند. برای مشاهده تعدادی از این پیام های ویدئویی به این لینک می توانید مراجعه کنید.

● پیام اتحادیه دانشجویان اروپا

اتحادیه دانشجویان اروپا امروز همزمان با سی امین سالروز تولد بهاره هدایت، از کمیسیون اروپا و یونسکو خواسته است تا با فشار بر حکومت ایران، برای آزادی بهاره هدایت و تمامی دانشجویان در ایران تلاش کنند.

●   گزارش های تصویری به مناسبت سالروز تولد بهاره هدایت

گرامیداشت تولد بهاره هدایت در شهر دورتموند-آلمان گرامیداشت سالروز تولد بهاره هدایت در واشنگتن(رادیو کوچه) Amnesty International Ireland’s Annual Conference Bahareh’s Memorial on her Birthay- USA
کاشت نهال آزادی بهاره کارت پستال عفو بین الملل با اسم بهاره هدایت همدلی دانش آموزان دبیرستان بلیر مونتگمری با بهاره هدایت تبریک شیرین عبادی به مناسبت تولد بهاره هدایت
بزرگداشت سالگرد تولد بهاره هدایت در منزل وی برگزاری مراسم سالروز تولد بهاره هدایت در اصفهان بزرگداشت سالروز تولد بهاره هدایت به میزبانی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی و کمیته گزارشگران حقوق بشر در تهران Persian Letters: Happy Birthday, Bahareh Hedayat

●   به قلم بهاره هدایت

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، نشانه ای روشن از پیوند جنبش دانشجویی و زنان است. وی در سال های گذشته در نوشته هایی به مسائل جنبش زنان و مشکلات پیشروی آنان پرداخته است. ۳ نوشته از بهاره هدایت در همین زمینه در این ویژه نامه مجددا بازنشر می شود تا مروری شود بر دیدگاه های بهاره هدایت. برای مشاده این یادداشت های بهاره هدایت به این لینک مراجعه کنید.

در این لینک همچنین ۳ فیلم از پیام های دانشجویی بهاره هدایت که طی سالهای اخیر منتشر شده، قرار گرفته است.

پیام بهاره هدایت از زندان به مناسبت “روز دانشجو” در ۱۶ آذر ۸۹
پیام بهاره هدایت به نمایندگی از دانشجویان ایران به نشست اتحادیه دانشجویان اروپا پاییز

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: