پشت پرده مستند ظهور؛شیادی سیاسی با باورهای مذهبی

پشت پرده مستند ظهور؛شیادی سیاسی با باورهای مذهبی

جرس: توزیع میلیونی و البته رایگان سی دی مستند ” ظهور بسیار نزدیک است ” در شهرهای مختلف ایران واکنش های متفاوتی را به همراه داشته است. در این مستند با اشاره به برخی روایات مربوط به ظهور امام زمان ادعا شده که آقای “خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی و “محمود احمدی نژاد” رییس دولت دهم زمینه ساز ظهور امام دوازدهم شیعیان خواهند بود.این مستند محصول بنیادی به نام ” حضرت مهدی موعود ” است اما از دید ناظران، رد پای یک جریان سیاسی در تهیه این سی دی دیده می شود و انگشت اتهام بیش از هر کس متوجه “اسفندیار رحیم مشایی” رییس دفتر محمود احمدی نژاد است. روحانیون حکومتی تقریبا به طور کامل کامل ادعاهای طرح شده در این مستند را رد کرده اند و برخی به صراحت گفته اند که دشمنان در رواج این ادعاها دخالت داشته اند با این حال مقام های دولت هنوز واکنشی نسبت به آن نشان نداده اند.


اینک آخر الزمان!
مستند ” ظهور نزدیک است ” که به شیوه ای آماتوری تهیه شده است در ابتدا روایاتی درباره ظهور امام زمان را نقل می کند و سپس این روایات را به شیوه ای کنار یکدیگر می چیند تا به هدف اصلی اش برای معرفی اقای خامنه ای و محمود احمدی نژاد به عنوان زمینه سازان ظهور برسد. ادعای محوری مستند این است که بانزدیک شدن زمان ظهور امام زمان ، شخصی به نام سید خراسانی از ایران قیام خواهد کرد،سپاه سید خراسانی به فرماندهی شخصی بنام شُعَیب به سرزمین سفیانی حمله کرده و با شکست آنان زمینه را برای ظهور امام زمان فراهم خواهد کرد. در فیلم مستند ظهور نزدیک است تلاش شده تا آقای خامنه ای به عنوان سید خراسانی و محمود احمدی نژآد به عنوان شخصیت شعیب معرفی شود.

 

برخی روحانیون سرشار حکومتی در ایران مانند آیت الله” مکارم شیرازی از مراجع تقلید و آیت الله استادی امام جمعه قم با رد ادعاهای این مستند گفته اند که روایات مورد اشاره در آن ضعیف و کتب مورد استفاده آن نیز غیر معتبر است. روحانیون تندرویی نظیر “احمد خاتمی “و “علیرضا پناهیان” که در این مستند سخنانی از آنان مورد نقل قرار گرفته است نیز این نقل قول ها را تکذیب کرده اند. مرکزی تحت عنوان ” مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم ” هم در همین راستا با صدور اطلاعیه ای گفته که این فیلم مستند از نظر این مرکز مردود بوده و اعتباری ندارد. بسیاری از رسانه های نزدیک به حکومت نظیر پایگاه های خبری ” مهر”، ” بولتن نیوز” و ” الف” هم در مطالبی نسبت به ادعای طرح شده در این مستند واکنش داده اند و آن را جریانی انحرافی و شیادانه خوانده اند که در بخش هایی از دولت رسوخ پیدا کرده است.
سلمان فارسی یا پاشنه آشیل دولت
جریان انحرافی مورد اشاره محافظه کاران جریانی است که اسنفدیار رحیم مشایی نماد آن شناخته می شود. مشایی به دلیل اظهارات جنجال برانگیزش درباره مکتب ایرانی، رابطه با اسراییل و حجاب مورد حمله هواداران حکومت بوده است اما به نظر می رسد که ادعاهای آخرالزمانی او این نگرانی ها را تشدید کرده است. محافظه کاران با ادبیات خاص خود او را عامل فتنه معرفی کرده و معتقدند که فتنه ای که مشایی در سر دارد از جریان اعتراضی جنبش سبز برای نظام خطرناک تر است.” در عوض رسانه های حامی مشایی او را در حد یک قدیس بالا می برند که توسط دشمنانش احاطه شده ولی در نهایت بر آنها پیروز خواهد شد. پایگاه اینترنتی “محرمانه نیوز” که از جمله رسانه های حامی مشایی است چندی پیش در یادداشتی برای توصیف او از تعابیری مانند” آزادگی ، هوش، درایت ، صداقت و ایمان مثال زدنی” یاد کرده و مدعی شده بود که این صفات “فصل مشترک رحیم مشایی با سلمان فارسی است. ” این یادداشت تا جایی پیش رفته بود که رحیم مشایی را با شمس تبریزی مقایسه کرده و گفته بود ” مشایی برعکس بسیاری از کسانی که از او می ترسند از پوسته و سطح و کف ایمان گذشته است و به اعماق آن رسیده است بر همین اساس است که مرواریدهایی را که او از قلب دریای اسلام برایمان به ارمغان می آورد، قشریون و خشک مغزان ظاهر بین را به اضطراب و ترس و متعاقبا به خشم و یاوه گویی علیه این مرد الهی وامیدارد …..”
جایی برای پنهانکاری نیست
تحلیل ها درباره نقش داشتن رحیم مشایی در تهیه مستند ” ظهور بسیار نزدیک است” تنها محدود به حدس و گمان ها نمی شود. شواهدی در دست است که این تحلیل را تقویت می کند. بر اساس گزارشها در یکی از جلسات اخیر جامعه وعاظ ولایی مستندی تحت عنوان ” نشانه های ظهور ” پخش شده و اسفندیار رحیم مشایی پس از پایان این مستند با انطباق روایات زمان ظهور با شخصیت های کنونی گفته که ” سید یمانی همان حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان است.” جامعه وعاظ ولایی که رحیم مشایی در جمع اعضای آن سخن گفته است یکی از زیر مجموعه های جامعه روحانیت است که تحت تاثیر وی از این گروه منشعب شده اند. ناظران می گویند که مشایی برای پیشبرد فعالیت های خود برخی از روحانیون را در قالب تشکل وعاظ ولایی گرد آورده و بودجه هنگفتی را نیز برای این تشکل هزینه کرده است. از دید ناظران، تلاش های مشایی فعالیت زودهنگام برای انتخابات ریاست جمهوری دو سال آینده است و به نظر می رسد مستند “ظهور بسیار نزدیک است” نیز به عنوان یکی از تلاش ها با هدف تاثیر گذاری بر بخشی از گروه های حاشیه ای جامعه و جلب نظر آنها برای حمایت از احمدی نژاد و یارانش تهیه شده باشد.

 

.”حسین شریعتمداری” مدیر مسوول روزنامه کیهان در سرمقاله شنبه این هفته خود با تاکید بر اغراض انتخاباتی تهیه کنندگان مستند ” ظهور بسیار نزدیک است “  آنها را ” وابسته به حلقه حاشیه ساز دولت معرفی کرده و گفته که این گروه قصد داشته “… احمدي نژاد را در اذهان عمومي همان «شعيب بن صالح» معرفي كنند و بعد در دوران انتخابات مجلس، رياست جمهوري و يا با استناد به اين كه  از افراد نزديك به آقاي احمدي نژاد و مورد وثوق و اطمينان ايشان هستند، ليست نامزدهاي مورد قبول خود براي مجلس و يا نامزد رياست جمهوري مورد نظر خود را، نامزد و نامزدهاي مورد تاييد حضرت بقيه الله الاعظم- ارواحنا له الفداء- جا بزنند.”

منشاء توهم ها
پاسخ به این پرسش که اسنفدیار رحیم مشایی چگونه خواهد توانست با وجود مخالفان قدرتمند در میان روحانیون محافظه کار پروژه خود را برای ایفای نقشی پر رنگ تر در فضای سیاسی ایران پیش ببرد چندان ساده نخواهد بود. برخی ناظران شانس چندانی برای او قائل نیستند اما گروهی دیگر پروژه مشایی را فراتر از آن می دانند که به واسطه مخالفت روحانیون حاکم متوقف شود. از دید آنها جریان مشایی در صدد حذف روحانیون از فضای سیاسی ایران است و این مسیری است که در آن حتی آقای خامنه ای نیز مصون نخواهد بود.

 

نگاهی به نامه چندی پیش “فرهاد جعفری” نویسنده حامی احمدی نژاد خطاب به آقای خامنه ای که در آن از وی خواسته شده بود ولایت فقیه را تعطیل کند تاییدی بر این تحلیل است. گفته می شود که فرهاد جعفری از مدتی پیش به خدمت تشکیلات رحیم مشایی در آمده و در ساختمانی در خیابان برزیل تهران مشغول تهیه خوراک فکری و رسانه ای این جریان است. ناظران می گویند هدف جریان مشایی از میدان بدرکردن روحانیون و مسلط کردن تمام عیار نظامیان است. برخوردهای حاکی از بی اعتنایی احمدی نژاد نسبت به تقاضاهای مکرر مراجع تقلید برای کنار گذاشتن مشایی که به دلزدگی و ریزش گروهی از حامیانش هم انجامیده است بر وجود یک پروژه تعریف شده در این زمینه مهر تایید می زند. احمدی نژاد آن طور که بسیاری از منابع طی این سالها اذعان کرده اند خود را مرید مشایی می داند و بارها نیز عنوان کرده که حاضر است مشایی رییس جمهور باشد و او در مقام معاونش فعالیت کند. حتی گفته می شود که ادعاهای همیشگی احمدی نژاد درباره نزدیک بودن ظهور امام زمان و در پیش بودن تغییرات عظیم در دنیا نیز متاثر از القائات مشایی است.با در نظر گرفتن چنین زمینه ای تحلیل انگیزه سفارش دهندگان و سازندگان مستند ” ظهور بسیار نزدیک است ” ساده تر خواهد بود.

 

این مستند گرچه به دلیل نگرانی روحانیون نسبت به دخالت رحیم مشایی در تهیه آن با واکنش های شدیدی روبرو شده است ولی از نظر جنجال برانگیز بودن ادعاهای مطرح در آن، تفاوت چندانی با ادعاهای احمدی نژاد درباره قریب الوقوع بودن ظهور ندارد. احمدی نژاد در طول دوران ریاست جمهوری اش بارها ادعاهایی درباره قریب الوقوع بودن ظهور پایان جهان مطرح کرده است. برای مثال او حدود دو سال پیش گفت که آمریکاییها برای جلوگیری از ظهور امام زمان به عراق حمله کرده اند. ادعای مشهور او درباره ایجاد هاله نور دور سرش در سالن مجمع عمومی سازمان ملل و اظهاراتش مبنی بر این که دست امام زمان را در همه امور می بیند و هدفش فراهم کردن زمینه های ظهور است نیز نمونه های دیگری است که در همسویی کامل با پروژه تعریف شده برای مستند ” ظهور نزدیک است ” قرار دارد. ناظران از همین رو می گویند روحانیون محافظه کاری که اکنون از مستند جنجالی احساس نگرانی کرده اند باید متوجه باشند که رواج ادعاهای آخر الزمانی پدیده ای نیست که به صورت خودسرانه در جامعه طرح شده باشد. این ادعاها به صورت هدایت شده ای از سوی رییس دولت و نزدیکان او در تریبون های رسمی نیز بیان شده و اگر بنا بر رد چنین مسایلی است نوک پیکان حملات باید متوجه کسانی باشد که منشاء طرح این ادعاها در جامعه هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: