نامه رهبری به وزیر اطلاعات فصل تازه اختلاف

نامه رهبری به وزیر اطلاعات؛ فصل الخطاب یا فصل تازه اختلاف
  جرس: انتشار نامه رهبر جمهوری اسلامی خطاب به وزیر اطلاعات که در آن از وی خواسته شده همچنان عهده دار این سمت باقی بماند یک پیشروی مهم برای هواداران آقای خامنه ای در نزاع با هواداران دولت است. متن این نامه ظهر دیروز( چهارشنبه) روی خروجی رسانه های حکومتی قرار گرفت و در آن خطاب به “حیدر مصلحی” آمده است که ” بیش از پیش در انجام مأموریتهای مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج داده و … با حمایت دولت خدمتگزار و همکاری سایر نهادهای اطلاعاتی اجازه ندهید کوچکترین فترت و سستی در انجام وظائف قانونی آن دستگاه مهم پیش آید.” این نامه به معنای ابقای مصلحی در پست وزارت اطلاعات است اما در عین حال زمینه ساز گسترش نزاع میان دو طیف عمده محافظه کاران نیز خواهد بود.


زوایای یک نامه

نامه آقای خامنه ای برای ابقای وزیر اطلاعات از چند جهت قابل توجه است. نخست این که خطاب آن به شخص وزیر است در حالی که طبق قاعده این نامه می بایست به رییس دولت نوشته می شد که اختیار عزل وزیران را به عهده دارد. از دید ناظران، آقای خامنه ای با نگارش نامه خطاب به وزیر اطلاعات عملا از محمود احمدی نژاد در این زمینه سلب صلاحیت کرده است. نکته مهم دیگر در این نامه تاریخ نگارش آن یعنی روز سی ام فروردین است. رسانه های هوادار رهبری پیشتر مدعی بودند که دستور ابقای وزیر اطلاعات ساعتی پس از پذیرش استعفای او توسط احمدی نژاد در روز 28 فروردین صادر شده است. مقام های دولت نیز با متهم کردن رسانه های طرفدار رهبری می گفتند که آنها با انتساب یک خبر دروغ به آقای خامنه ای قصد دارند وی را در عمل انجام شده قرار دهند. دولتی ها تا ظهر دیروز که نامه رهبر ایران به طور رسمی منتشر شد زیر بار ابقای وزیر اطلاعات نرفتند و حتی ساعاتی قبل از انتشار این نامه یکی از سایت های نزدیک به دولت به نام ” دولتیار ” در خبری مدعی شد که مصلحی در پی رایزنی احمدی نژاد با رهبری از کار برکنار شده و شخص رییس دولت سرپرستی این وزارت خانه را به عهده گرفته است. پایگاه رسانه ای محرمانه نیوز نیز در گزارش ویژه ای پس از انتشار نامه رهبری بر موضع قبلی خود مبنی بر دروغگویی رسانه های حامی رهبری تاکید کرد و گفت که نامه آقای خامنه ای به منزله حکم حکومتی نبوده و الزامی برای رییس دولت در ابقای وزیر اطلاعات ایجاد نمی کند.


کار کار مشایی است!

نزاع سیاسی و رسانه ای تمام عیار میان دو جبهه محافظه کاران بر سر ماندن یا رفتن وزیر اطلاعات به تعمیق شکافهای حاکمیتی منجر شده است. در حال حاضر هواداران آقای خامنه ای، رسانه های دولت را به عنوان ” جریان انحراف ” مورد خطاب قرار می دهند و رسانه های دولت نیز از واژه ” اقتدارگرا ” برای خطاب کردن رسانه های طرفدار رهبری استفاده می کنند. در این میان تمام نگاه ها متوجه “اسفندیار رحیم مشایی” رییس دفتر احمدی نژاد است که منتقدانش از وی به عنوان سرحلقه جریان انحراف در دولت یاد می کنند. آنها می گویند که وی عامل اصلی استعفای وزیر اطلاعات بوده است. بر اساس ادعاهای آنها، تصمیم مصلحی به کناره گیری از وزارت اطلاعات در پی اعمال نفوذهای مشایی در بدنه این وزارت خانه انجام شده است. پایگاه اینترنتی روزنامه جوان که به سپاه پاسداران وابسته است در مطلبی آورده که جریان انحرافی اصولگرایان (یا‌‌ همان تیم احمدی‌نژاد) قصد دارد با نفوذ به دستگاه‌های امنیتی برخی اهداف خود را تامین کند. «جوان آنلاین» در ادامه هشدار خود٬ به طور تلویحی به موضوع برکناری غیر منتظره مصلحی از وزارت اطلاعات اشاره کرده و نوشته که این برکناری در راستای سیاست جدید تیم احمدی‌نژاد صورت گرفته است. ادعای دیگر رسانه های حامی رهبری این است که استعفای وزیر اطلاعات واکنشی به مخالفت احمدی نژاد با تغییر یکی از معاونان این وزارت خانه بوده است. بنابر این ادعا مصلحی قصد داشته ” عبداللهیان ” معاون امور حقوقی و مجلس را که گفته می شود از نزدیکان مشایی است برکنار کند اما پس از این که با مخالفت احمدی نژاد روبرو شده، از سمت خود استعفا داده است
کارنامه سیاه وزیر
ادعاهای رسانه های حامی رهبری در متهم کردن مشایی به عنوان عامل استعفای وزیر اطلاعات در شرایطی مطرح است که هواداران دولت روایتی کاملا متفاوت از این ماجرا را مطرح می کنند. برای نمونه پایگاه خبری “باکری آنلاین” از جمله رسانه های حامی دولت روز سه شنبه در یادداشتی تصمیم به برکناری مصلحی را اقدامی شجاعانه و انقلابی از سوی احمدی نژاد دانسته و گفته است که این تصمیم برای پرهیز از اقدام های جناحی مصلحی اتخاذ شده است. در این یادداشت کارنامه دو ساله مصلحی  در حوزه های مختلف اطلاعاتی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. این یادداشت همچنین حاوی ادعاهایی افشاگرانه علیه وزیر اطلاعات است و در آن گفته شده که وی در پی جلسات سازمان یافته با اعضای یک باند امنیتی-اقتصادی به دنبال اجرای خواسته های این جریان در وزارت اطلاعات بوده و برخی از معاونین خود را که از نیروهای باسابقه و قدیمی وزارت اطلاعات بوده اند، در این راستا برکنار کرده است. باکری آنلاین از “حسین طائب” به عنوان سرحلقه امنیتی باند مذکور یاد کرده و او را که در زمان انتخابات ریاست جمهوری نهم از نزدیکان “محمد باقر قالیباف” به شمار می آمد متهم ساخته که پس از ناکامی در کسب غنائم قدرت به جریان سازی و سازماندهی های فکری-پشتیبانی، مالی و امنیتی در خصوص تخریب دولت پرداخته است. ساعتی پس از انتشار این یادداشت در سایت باکری آنلاین، نه تنها این سایت از دسترس خارج شد بلکه سایر رسانه های هوادار دولت نظیر دولتیار، رهوا، نخل نیوز، فخا، محرمانه نیوز و تبیان که اقدام به انعکاس این یادداشت کرده بودند نیز از دسترس خارج شدند.
نزاع بر سر تقسیم کرسی ها
گسترش شکاف میان دو طیف عمده محافظه کاران تا حد زیادی متاثر از برنامه های آنان برای انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی است. این انتخابات قرار است دوازدهم اسفندماه برگزار شود. هواداران آقای خامنه ای نگران هستند که جریان اسنفدیار رحیم مشایی یا به گفته آنها ” جریان انحرافی دولت ” در این انتخابات به پیروزی برسند. حامیان رهبری با ادبیات خاص خود می گویند که مشایی در صدد است فتنه ای بزرگ تر از فتنه انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش را به نظام تحمیل کند. پایگاه خبری “عماریون” از رسانه های طرفدار آقای خامنه ای چندی پیش در یادداشتی نوشته بود که نباید اجازه داد جناح مشایی در اینده قدرت را به دست بگیرد. این سایت گفته بود که اسفندیار رحیم‌مشایی در حال حاضر به «پاشنه آشیل» دولت تبدیل شده و وی عامل جدایی محسنی اژه‌ای، صفار هرندی، فتاح، باقری لنکرانی، الهام، علی احمدی، متکی، بذرپاش و داود احمدی‌نژاد از بدنه دولت بوده است. خبرگزاری فارس نیز دیروز( چهارشنبه) در یادداشتی که به تیتر اول این رسانه نیز تبدیل شد نام 8 چهره برکنار شده دولت را ذکر کرده و آنها را قربانی مشایی دانسته بود. فارس گفته بود “این 8 نفر كساني هستند كه جملگي از اصلي‌ترين طرفداران و حاميان دولت به شمار مي‌رفتند؛ اما سنجش آنها با يك “شاقول كج ” كار را به‌جايي رساند كه همه از بدنه دولت جدا شدند و رفتند.” فارس گرچه در این یادداشت حاضر نشده بود به طور مستقیم از رحیم مشایی نام ببرد اما متذکر شده بود” شاقول كجي كه جملگي مي‌دانند كسي نيست غير از چهره جنجالي دولت.”
از توصیه تا هشدار
طرفداران اقای خامنه ای همچنان تلاش دارند احمدی نژاد را برای کنار گذاشتن رحیم مشایی از دولت خود متقاعد سازند. این تلاش تا پیش از این حالتی مدارا جویانه داشت اما به تازگی لحنی هشدار دهنده به خود گرفته است. منتقدان مشایی می گویند که اگر احمدی نژاد سرنوشت خود را به رییس دفترش گره بزند، پشتوانه خود در حاکمیت را به سرعت از دست خواهد داد. برخی نیروهای جنجالی مخالف مشایی مانند “منصور ارضی” و “سعید حدادیان” که هر دو از مداحان مشهور هستند طی سخنانی احمدی نژا را به دلیل دفاع از مشایی به شدت مورد حمله قرار داده اند . دولت در واکنش، تصمیم به شکایت از این افراد گرفته است و در رسانه های حامی اش نیز از این افراد به عنوان ” اقتدارگرا ” و افرادی بی ادب و بی شعور یاد می شود. پایگاه محرمانه نیوز به تازگی در یادداشتی از سعید حدادیان به عنوان دلقکی وقیح نیز یادکرده است. ناظران می گویند که این لحن ستیزه جویانه به ریزش شدید پایگاه حامیان احمدی نژاد میان کسانی منجر خواهد شد که تا پیش از این جزء حامیانش به حساب می آمدند.
چشم انداز شکافها
ریزش نیروهای حامی دولت نه تنها در بدنه طرفداران حکومت بلکه در نهادهای حاکمیتی به ویژه مجلس شورای اسلامی قابل مشاهده است. حدود 216 عضو مجلس شورای اسلامی دیروز با انتشار بیانیه ای خطاب به احمدی نژاد موضع خود در حمایت از ابقای وزیر اطلاعات را اعلام کردند و به این ترتیب در ستیز میان دو قطب حاکمیت، جانب آقای خامنه ای را گرفتند. در این بیانیه آمده بود ” تغيير وزير اطلاعات كه در طول مدت وظايفش به خوبي عمل كرده در وضعيت حساس كنوني به هيچ وجه به مصلحت كشور نيست. آنها از احمدی نژاد خواسته بودند در تبعیت از آقای خامنه ای و با حمایت صریح از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهند.
بالا بودن تعداد امضاهای این بیانیه نشانگر افت شدید موقعیت دولت احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی است. این در حالی است که از دید ناظران، تحولات روزها و هفته های آتی موقعیت دولت را متزلزل تر نیز خواهد کرد. بسیاری اکنون منتظر واکنش رسمی احمدی نژاد به اتفاق های روزهای اخیر درباره وزیر اطلاعات هستند. در صورتی که احمدی نژاد نشانه ای از نارضایتی نسبت به ابقای مصلحی بروز دهد برای هواداران آقای خامنه ای تردیدهای بیشتری در حمایت از دولت ایجاد خواهد شد. تصمیم احمدی نژاد درباره مشایی نیز یک تصمیم کلیدی خواهد بود. اگر او به رغم فشارها حاضر به کنار گذاشتن رییس دفترش نشود حملات هواداران رهبری علیه دولت با شدت به مراتب بیشتری صورت می گیرد. در این میان نقش و کارکرد وزارت اطلاعات نیز قابل توجه است. مصلحی گرچه با دستور رهبری در پست خود ابقا شده است ولی تردیدی نیست که اتفاق های روزهای اخیر بر آینده این وزارتخانه تاثیر خواهد گذاشت. مصلحی اکنون یک وزیر مغضوب احمدی نژاد است که در بهترین حالت از سوی وی تحمل می شود. بنابراین کاملا متحمل است که کدورت میان رییس کابینه و وزیر اطلاعات به آشفتگی بیش از پیش این دستگاه بیانجامد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: