احمدی‌نژاد قهر کرد, کیهان تایید کرد ؛ احمدی‌نژاد معتقد است “وزیر اطلاعات اجازه نداده که تیم مدیریتی این مجموعه با دولت همراه شود

روز: اختلاف رهبر جمهوری‌اسلامی با محمود احمدی‌نژاد، بر سر عزل یا ادامه کار حیدرمصلحی،وزیرطلاعات همچنان ادامه دارد. در آخرین تحول از این‌دست، روز گذشته محمود احمدی‌نژاد در جلسه کابینه شرکت نکرد و ریاست آن را به محمدرضا رحیمی – معاون اول خود سپرد. برخی اخبار غیررسمی هم حکایت از آن دارد که محمود احمدی‌نژاد به دلیل دلخوری از ابقای حیدرمصلحی قصد دارد فعلا در جلسات کابینه شرکت نکند. اما روزنامه کیهان ضمن تائید خبر عدم حضور احمدی نژاد در سرکار و انتقاد از شایعه سازان،حضور رییس دولت در دیدار با سفیر چین رانشان آن دانست که همه چیز عادی است.

از سوی دیگر روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با وزیر کشور و تعدادی از فرماندهان نیروی انتظامی اعلام کرد: ”نبايد از گفته‌ها و يا نوشته‌هاي ما برداشت اختلاف شود و اگر هم اختلاف نظري است نبايد جلوي مردم اخم كرد و بهانه به دست رسانه هاي بيگانه داد”. پیش از این و در نخستین روزهای سال جدید نیز رهبر جمهوری‌اسلامی از مسوولان خواسته بود اختلافات میان خود را علنی نکنند و به میان مردم نبرند.

در ادامه اخبار مربوط به استعفا و سپس بازگشت به کار حیدر مصلحی، برخی منابع خبر از آن داده‌اند که محمود احمدی‌نژاد در اعتراض به دخالت رهبر جمهوری‌اسلامی و ابقای حیدر مصلحی از زمان بازگشت از سفر کردستان، در دفتر کار خود حاضر نشده است.

گرچه هنوز هیچ منبع مستقلی این خبر را مورد تایید قرار نداده، اما برخی نشانه‌ها از جمله لغو دیدار برخی از نمایندگان مجلس با احمدی‌نژاد و همچنین عدم حضور وی در جلسه کابینه، به عنوان نشانه های این دلخوری گرفته شده است. علی‌اصغر زارعی، از نمایندگان اصول‌گرای مجلس، به خبرگزاری فارس گفته بود که وي و چند نماینده دیگر قصد دارند با احمدی نژاد درباره ”مسایل اخیر” گفت‌وگو کنند. زارعی از حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده و اسماعیل کوثری به عنوان دیگر شرکت‌کنندگان در این جلسه یاد کرده بود. این افراد همگی از جمله حامیان احمدی‌نژاد در مجلس هستند.

اما ساعاتی بعد محمد كوثري نماينده تهران به فارس گفت که دیدار نمایندگان با احمدی‌نژاد لغو شده است، زیرا ”قرار است جلسه عصر امروز هيات دولت به رياست آقاي ‌احمدي‌نژاد و با حضور حجت‌الاسلام مصلحي وزير اطلاعات برگزار شود و نمايندگان ضرورتي براي ديدار با آقاي رئيس‌جمهور نديدند”.

سخنان کوثری در حالی بیان شد که فاطمه آلیا، از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی، به خبرگزاری مهر گفته بود: ”رئیس جمهور روز گذشته با هیاتی از نمایندگان کنگره خلق چین دیدار و مذاکره داشته و قرار است در جلسه امروز بعدازظهر هیات دولت نیز حضور یابد. احمدی نژاد طبق برنامه قبلی، عصر امروز دیداری با سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی دارد که چنانچه در آن برنامه حضور یابد، به طور طبیعی امکان حضور در جلسه هیات دولت را نخواهد داشت”.

خبرگزاری مهر نیز با تایید خبر عدم حضور احمدی‌نژاد در جلسه روز گذشته نوشت که برخی نمایندگان مجلس از ”حضور قطعی” محمود احمدی نژاد در جلسه عصر یکشنبه هیات دولت و دعوت از حیدر مصلحی برای شرکت در این جلسه خبر داده بودند.

سخنان متناقض نمایندگان مجلس درباره حضور یا عدم حضور احمدی‌نژاد در جلسات کابینه اما باعدم حضور احمدی نژاد در جلسه کابینه روشن شد؛جلسه ای که روز گذشته به ریاست رحیمی برگزار شد و حیدرمصلحی در آن حضور داشت. احمدی‌نژاد پیش از این به مصلحی اجازه نداده بود که در سفر به کردستان همراه کابینه باشد.

سایت “الف” نزدیک به احمد توکلی نماینده تهران و رییس مرکز پژوهش های مجلس، پیش از این نوشته بود که با وجود حمایت رهبر جمهوری اسلامی از مصلحی، محمود احمدی‌نژاد همچنان بر موضع قبلی خود مبنی بر برکناری وزیر اطلاعات پافشاری می کند و حاضر نیست با وی همکاری کند. به نوشته این سایت، احمدی‌نژاد معتقد است ”وزیر اطلاعات عملکرد ضعیفی در این وزارتخانه داشته و اجازه نداده که تیم مدیریتی این مجموعه با دولت همراه شود”.

احمدی‌نژاد در حالی در جلسه کابینه شرکت نکرد که روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی و وزیر کشور با اشاره به سخنان روز شنبه خود درخصوص برخي مسائل روز، گفته بود: ”متأسفانه برخوردي كه برخي روزنامه ها با اين سخنان كردند، بجاي القاي آرامش در كشور، القاي دوگانگي و دعوا را مي‌كرد”. رهبر جمهوری‌اسلامی روز شنبه همچنین اعلام کرده بود که بنا ندارد در کارهای دولت دخالت کند اما در این مورد که ”چندان هم مهم نیست” احساس کرده که ”از مصلحت بزرگی غفلت شده است”.

سخنان آیت‌الله خامنه‌ای پس از انتشار نامه وی خطاب به حیدر مصلحی بیان شده بود. وی در این نامه خطاب به مصلحی نوشته بود: “از شما می‌خواهم بیش از پیش درانجام ماموریت‌های مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج داده و با سرمایه‌ی عظیمی که آن وزارت‌خانه از نیروی انسانی توان‌مند و انقلابی و متدین وفن‌آوری‌های روز برخوردار است و با حمایت دولت خدمت‌گزار و همکاری سایر نهادهای اطلاعاتی اجازه ندهید کوچک‌ترین فترت و سستی در انجام وظائف قانونی آن دستگاه مهم پیش آید.”

نامه آیت‌الله خامنه‌ای پس از آن منتشر شد که یک سایت نزدیک به احمدی‌نژاد به نقل ااز یک منبع آگاه نوشته بود در پی جلسه محمود احمدی‌نژاد با آیت‌الله خامنه‌ای، مصلحی دیگر وزیر اطلاعات نیست. در این جلسه احمدی‌نژاد دلایل خود را در خصوص پذیرش استعفای مصلحی، بیان کرده و اکنون خود شخصا سرپرستی وزاارت اطلاعات را بر عهده دارد. سایت ”دولت‌یار” چند دقیقه پس از انتشار این خبر از دسترس خارج شد. به گفته احمد توکلی، آیت‌الله خامنه‌ای پیش از آن در نامه‌ای خطاب به احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که برکناری مصلحی به مصلحت نیست. وی همچنین پیش از آن نیز یک بار مانع برکناری مصلحی شده بود.

از سوی دیگر برخی سایت‌های نزدیک به احمدی‌نژاد اعلام کرده بودند که نامه آیت‌الله خامنه‌ای مصداق حکم حکومتی ندارد. سایت محرمانه‌نیوز – که منابع مختلف آن را از جمله سایت های راه اندازی شده توسط مشائی می دانند ـ- نوشته بود که ”از نظر فقهی و حقوقی نامه رهبر معظم انقلاب حکم حکومتی محسوب نمی‌شود و تنها در جهت تقویت توان امنیتی کشور در باب توصیه به مصلحی ابلاغ شده است”. محرمانه‌نیوز به همراه چند وب‌سایت دیگر حامی اسفندیار رحیم‌مشایی پس از درج تحلیل‌های این‌چنینی دچار فیلترینگ شدند. سایت‌های برای همه، دولت یار، رهوا، و پنهان نیوز از جمله این سایت‌ها هستند. علاوه بر آن وبلاگ علی‌اکبر جوانفکر، مشاور سابق احمدی‌نژاد و مدیرعامل خبرگزاری ایرنا نیز از دسترس خارج شده است. جوان‌فکر از جمله افرادی است که به دلیل عدم درج نامه رهبر جمهوری اسلامی خطاب به مصلحی در ایرنا مورد غضب حامیان رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته است. ایرنا همچنین سخنان روز شنبه رهبر جمهوری‌اسلامی را با حذفیاتی منتشر کرده بود که این مساله موجب واکنش تند دفتر آیت‌الله خامنه‌ای شد.

“ولایت” بر وزارت اطلاعات

در حالی که منتقدان محافظه کار دولت، نسبت به مراعات نظر “ولایت” در وزارت اطلاعات هشدار داده‌اند، محمدعلی جعفری فرمانده سپاه در سخنانی از “ولایت پذیری دولت” دفاع کرده و گفته است: ”آقاي احمدي نژاد در دو دوره نهم و دهم رياست جمهوري بسيار خوب كاركرده است و بايد گفت كه شتاب انقلاب، مديون همين حركت هاي شتاب دهنده رياست جمهوري است و مردم محروم و مستضعفين خوب مي فهمند چه كسي براي آنها تلاش مي‌كند. ولي هركس در نظام جمهوري اسلامي كار بيشتر و موثرتري انجام دهد، بايد بيشتر منتظر توطئه عليه خود باشد و دشمنان هميشه به دنبال اين بودند كه خط غفلت بعضي از مسوولين بگيرند و آن را بزرگ كنند تا جلوي پيشرفت انقلاب را سد كنند… ولايت پذيري آقاي احمدي‌نژاد خيلي بيشتر از مسئولان جديدي است كه تازه زبان بازكرده‌اند و اميدواريم خداوند انقلاب را از تهديدات داخلي دور نگه دارد”.

اما نمایندگان مجلس روز گذشته بر لزوم ولایت‌پذیری همه مسوولان تاکید کردند. عزيز اكبريان نماينده كرج در سخنانی گفته است: ”فرامين ولي امر مسلمين بايستي فصل‌الخطاب باشد و كساني كه به هر علتي در اجراي اين فرامين كوتاهي كنند، بايد بدانند كه در پيشگاه الهي و ملت شريف ايران گناهي نابخشودني مرتكب مي‌شوند و لذا اعلام مي‌كنم ما سرباز ولايتيم و آماده جان‎فشاني در راه اهداف مقدس امام خامنه‌اي هستيم و نفوذي‌ها نيز بدانند كه گور خود را مي‌كَنند و زحمت ما مي‌دارند”.

قاضي‌پور نماينده اروميه نیز در تذكری چنین گفته: ”هر سخني كه رهبر انقلاب ايران بفرمايند، لازم ‌الاجراست در غير اين صورت مردم در اين مورد تصميم‌ خواهند گرفت”. وی اما درباره منظور خود از ”تصمیم‌گیری مردم” توضیحی نداد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای خواستار آن شده است که مسوولان ”در شرايط حساس كنوني با توجه به هشدارهاي ولي امر مسلمين، وحدت خود را در ادامه حركت رو به رشد و پيشرفت حفظ نمايند و با پرهيز از هرگونه تفرقه و انحراف، دشمنان مترصد فرصت را ناكام نمايند”.

پیش از این غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور نیز با ذکر این نکته که ”نحوه عملکرد در مورد برکناری وزیر اطلاعات توجیه پذیر نیست” گوشه ای از ماجرای مربوط به عزل خود را بیان کرده بود. اژه‌ای اعلام کرده بود که پیش از انتشار نامه آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مصلحی: ”ایشان در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری عنوان کردند که کنار گذاشتن مصلحی در شرایط کنونی نه به مصلحت کشور و نه به مصلحت شماست”.

دلیل برکناری مصلحی به نوشته سایت الف این بود که ”وزیر اطلاعات به دلیل برداشتن یکی از معاونین خود که نماینده مشایی و جریان انحرافی دولت در وزارتخانه بوده است با فشار دفتر رییس جمهور مجبور به استعفا شده بود. [البته] پیش از این نیز رییس جمهور تصمیم داشت وزیر اطلاعات را برکنار کند که آن دفعه نیز با مخالفت رهبر انقلاب مواجه شده بود”.

سایت پارلمان نیوز که نزدیک به جناح اقلیت مجلس شورای اسلامی است خبر داده که معاون برکنار شده توسط مصلحی، ”عبداللهیان، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت اطلاعات” بوده است. به نوشته این سایت، ”بسیاری از تحلیلگران سیاسی این اتفاق را بی ارتباط با انتخابات دوره نهم مجلس نمی دانند”. خبرگزاری مهر نیز بدون نام بردن از معاون وزیر اطلاعات که باعث جنجال شده است اعلام کرد: ”جلسه تودیع و معارفه معاون هماهنگ کننده وزارت اطلاعات با حضور حجت الاسلام مصلحی وزیر اطلاعات در محل این وزارتخانه برگزار شد”.

این مسایل باعث شد تا مصلحی بنا به گفته کیهان مجبور به ”استعفای عزل گونه” شود و استعفای وی نیز به سرعت مورد پذیرش احمدی‌نژاد قرار بگیرد؛ هرچند با نامه آیت‌الله خامنه‌ای وی به دفتر خود در وزارت اطلاعات بازگشته است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: