گزارش مکتوب بی بی سی از خط و نشان رهبری (1)خویشاوندان آیت‌الله خامنه‌ای چه کسانی هستند؟

1. خویشاوندان آیت‌الله خامنه‌ای چه کسانی هستند/2. علی خامنه‌ای از نگاه خواهرزاده‌اش

سیدجواد خامنه ای، پدر آیت الله خامنه‌ای

بزرگمهر شرف الدین؛ بی بی سی: علی خامنه‌ای فرزند جواد خامنه‌ای است، روحانی ترک زبانی که مشهد را برای زندگی برگزیده بود و امام جماعت مسجد ترکها بود. جواد خامنه‌ای اگرچه مخالف نحوه برخورد شاه با روحانیون بود، اما از فعالیت سیاسی پرهیز می‌کرد و نشست و برخاست پسرش را با سیاسیون و روشنفکران تایید نمی کرد. عمه جواد خامنه‌ای، همسر محمد خیابانی، روحانی مبارز دوره مشروطه بود.

مادر علی خامنه‌ای، خدیجه میردامادی است.

همسر آیت‌الله خامنه‌ای

خانم خجسته، همسر آیت‌الله خامنه ای، خواهر حسن خجسته باقرزاده است که پیشتر معاون رادیو و تلویزیون در امور صدا بود و بعد نایب رئیس اتحادیه رادیو تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه و معاون نظارت و برنامه‌ریزی رادیو و تلویزیون ایران شد.

علی خامنه‌ای در کنار مادرش، خدیجه میردامادی

همسر آیت‌الله خامنه‌ای، در هیچ مراسم رسمی سیاسی حاضر نمی شود و تاکنون حتی تصویری هم از او منتشر نشده است. چهره او آنقدر ناشناخته است که به گزارش رسانه های ایران حتی در زمان بستری شدن یک هفته‌ای او در بیمارستان قلب، پرستاران و دکتران نمی دانستند او همسر رهبر ایران است.

پسران آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌الله خامنه‌ای بر خلاف بسیاری از سیاستمداران ایران پسرانش را از فعالیت های اقتصادی یا داشتن مناسبت های حکومتی منع کرده است. او چهار پسر و دو دختر دارد که با طیف های مختلف از چهره های سیاسی و اقتصادی ایران ازدواج کرده اند.

مصطفی

مصطفی بزرگترین پسر علی خامنه‌ای است. او بیشتر به مطالعات حوزوی مشغول است. مصطفی، داماد عزیز الله خوشوقت است.

مجتبی

مصطفی (بالا راست) و مجتبی، پسران اول و دوم آیت‌الله خامنه‌ای

از میان فرزندان علی خامنه‌ای مجتبی، پسر دوم او، سیاسی ترین آنهاست. او داماد غلامعلی حداد عادل، رئیس سابق مجلس ایران است. مجتبی خامنه‌ای همچون پدرش به جنگ رفته و در چند عملیات هم شرکت کرده و ارتباطی نزدیک با بسیج و سپاه دارد.

مخالفان دولت ایران مجتبی خامنه‌ای را متهم به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم می کنند.

مهدی کروبی در نامه ای اعتراضی به آیت‌الله خامنه‌ای گفت مجتبی در پیروزی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ نقشی موثر داشته است. آقای کروبی در نامه خود نوشت: “اخباری مبنی بر حمایت فرزند محترم شما – آقا سید مجتبی – از یکی از کاندیداها منتشر شد… این خبرها در مورد فعالیت ایشان به نفع یکی از کاندیداها – که سه روز قبل از انتخابات ناگهان شانس او افزایش پیدا کرد – و حتی رفت و آمد به ستاد انتخاباتی آن کاندیدا منتشر شد. شما به خوبی می دانید که دخالت‌های نسنجیده اطرافیان برخی از مقامات روحانی و سیاسی در سال‌های گذشته تبعات منفی فراوانی برای کشور و نظام داشته است.”

مسعود خامنه‌ای در کنار پدر همسر خود محسن خرازی

آقای خامنه‌ای در پاسخی کوتاه به کروبی گفت اگر اعتراضی به انتخابات دارد، باید به شورای نگهبان شکایت کند و تاکید کرد که اجازه “بحران سازی” را به هیچ کس نخواهد داد. بعد از این نامه مهدی کروبی از همه سمت های حکومتی خود استعفا داد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هم مخالفان، مجتبی خامنه‌ای را متهم به تقلب در انتخابات کردند. در تظاهرات معترضان شعارهای تندی علیه او سر داده شد.

چند ماه پیش فریدالدین حداد عادل برادر زن مجتبی خامنه‌ای هرگونه فعالیت سیاسی او را تکذیب کرد و گفت مجتبی بیشتر وقت خود را به درس خواندن و تدریس خارج فقه می گذراند. او همچنین گفت نگاه و بینش‌ مجتبی خامنه‌ای کاملا با رهبری همگون و همسوست.

مسعود

مسعود پسر سوم آیت‌الله خامنه‌ای است. مسعود که به نام محسن هم شناخته می شود، داماد محسن خرازی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری است. مسعود خامنه‌ای در بیت رهبری فعالیت سیاسی ندارد و بیشتر به جمع آوری خاطرات پدر و اداره سایت او مشغول است.

میثم

میثم خامنه‌ای (راست) در کنار اصغر میرحجازی و محمد جواد گلپایگانی (داماد آیت‌الله خامنه‌ای)

کوچکترین پسر آیت‌الله خامنه‌ای میثم است. میثم خامنه‌ای داماد محمود لولاچیان از بازاریان مذهبی تهران است.

دختر آیت‌الله خامنه‌ای

بشری دختر آیت‌الله خامنه‌ای با محمد جواد، پسر محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر ایران ازدواج کرده است.

خواهران آیت‌الله خامنه‌ای

خواهر آیت الله خامنه‌ای، بدری، همسر علی تهرانی شد. علی تهرانی از شاگردان آیت‌الله خمینی بود که به او در پیروزی انقلاب اسلامی یاری رساند. علی خامنه‌ای علی تهرانی را از مشهد می شناخت و در آنجا مدتی شاگرد او بود. بعد از انقلاب و در زمان جنگ ایران و عراق، علی تهرانی به عراق رفت و به مخالفت علنی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت. او بعدها به همراه بدری خامنه‌ای به ایران برگشت و مدتی در زندان و مدتی در حبس خانگی به سر برد.

برادران آیت‌الله خامنه‌ای

محمد

محمد خامنه ای (وسط) در کنار برادرش آیت الله خامنه‌ای

برادر بزرگ علی خامنه ای، محمد است. او عضو مجلس خبرگان رهبری بوده و در حال حاضر ریاست بنیاد حکت صدرا را به عهده دارد.

محمد خامنه‌ای که در سالهای ریاست جمهوری علی خامنه‌ای نماینده مجلس بود، و یکی از افرادی بود که به میرحسین موسوی رای عدم اعتماد داد. رایی که به رای ۹۹ نفر مشهور شد.

هادی

هادی خامنه‌ای در ملاقات با آیت الله بیات زنجانی، روحانی منتقد

هادی، برادر کوچک آیت‌الله خامنه‌ای و دبیرکل مجمع نیروهای خط امام است. او بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از معترضان حمایت کرد و حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را کاری عبث دانست.

او چندین دوره نماینده مجلس بوده و خود را اصلاح طلب سنتی می داند. هادی خامنه‌ای صاحب امتیاز روزنامه های جهان اسلام و حیات نو بود که هر دو توقیف شدند.

حسن

برادر دیگر آیت‌الله خامنه‌ای حسن است که سالها مسئول هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت نفت است.

علی خامنه‌ای از نگاه خواهرزاده‌اش

بزرگمهر شرف الدین؛ بی بی سی

 محمود مرادخانیبه گفته آقای مرادخانی آقای خامنه‌ای فردی بسیار اجتماعی و خوش برخورد بود

محمود مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه ای سالهاست که از ایران خارج شده و در فرانسه به طبابت مشغول است. او همزمان به تحلیل مسایل سیاسی ایران نیز می پردازد. محمود مرداخانی، پسر علی تهرانی، روحانی سرشناس سالهای اول انقلاب است که در زمان جنگ به عراق رفت و به مخالفت علنی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت. آقای مرادخانی را در پاریس ملاقات کردم و گفتگویی با او داشتم:

علی خامنه‌ای در سالهای قبل از انقلاب چه نوع شخصیتی داشت؟

پیش از انقلاب او در مشهد سکونت داشت و ما، به خاطر وابستگی خانوادگی، تنها تماس و ارتباط خانوادگی داشتیم. علی خامنه‌ای فرد بسیار اجتماعی ای بود و با خانواده و دوستان خوش برخورد بود. او در مشهد مسجد کرامت را اداره می کرد. امام جماعت بود، واعظ مراسم مذهبی بود و همچنین جلسه قرائت قرآن داشت. در خانه اش افرادی که رفت و آمد می کردند بیشتر جوان ها و دانشجویان بودند. آن روزها علی خامنه‌ای جزو آخوندهای به اصطلاح متجدد بود و با افکار ضد ارتجاعی آشنایی داشت.

رابطه علی خامنه‌ای با پدر شما، علی تهرانی چه بود؟

علی خامنه‌ای مدتی پیـش پـدرم درس خوانده بـود. پـدر من قبل و بعد از انقلاب بیشـتر با روحانیون هم طـراز خود نظیـر آقای منتظری و یا امثال محمدتقی شریعتی (پدر دکتر علی شریعتـی) و آقای بازرگان و دیـگران در جامعه روشنفکری رفـت و آمد داشـت. رابطه پدرم با علی خامنه‌ای، رابطه سطح پایینی بـود. پدر من الآن ۸۵ سال دارد و جزو شاگردان قدیمی و خصوصی خمینی بود و قبل از انقلاب هم چند بار، برای دیدن خمینی و آوردن پیـام از جانب او، به صورت قاچاق به عراق رفت و حتی اجازه سهم امام گرفتن علی خامنه‌ای را نیز پدر من از شخص خمینی برای او گرفـت. درجه علمی روحانی و نقشی که پدر من در انقلاب داشت با امثـال علی خامنه‌ای قـابل مقایسـه نیسـت.

از نظر سیاسی علی خامنه‌ای چه نوع فعالیت هایی می کرد؟

در مسائل سـیاسی مثل خیـلی های دیگر حضور داشـت و مثلا در تجمعات و در تظاهرات در مشهد شرکت می کرد. اما از نظر تاثیرگذاری در راهبرد و پیروزی انقلاب، علی خامنه‌ای نقش ویژه ای نداشـت. درجه ویژه ای نداشـت و فرد تصمیم گیرنده ای نبـود.

اما شش بار زندان و دو بار تبعید هزینه زیادی بود که علی خامنه‌ای برای پیروزی انقلاب ایران داد.

متاسـفانه بعد از انقلاب معنـای خیـلی از واژگان عوض شـده و درباره خیلی چیزها اغراق شده اسـت. امیدوارم که پس از این رژیم روزی بتوانیـم تاریخ معاصر ایـران را آنـچنان که بوده بخوانیـم. اولا فقط متـفکرین و رهبران یک جریان مخالف نیستند که به زندان می افتنـد. هر معترضی که مثلا اعتراض نامه ای را خوانـده و یا از روی ایمان به شخصی و یا تفکری در تظاهراتی شرکت کرده را هم به زندان می اندازنـد. به عبارتی روشن تر هر که را به زندان انداختند، مغز متفکر و موثر نیست.

دوم اینکه در نـظام مـحمدرضا شـاه پـهلوی اکثر آخوندها زندانهای بسـیار کوتاه مدتی داشـتند. حتی پدر من هـم که چندیـن بار زنـدان رفـت، مـدت حبسـش هر بار کوتاه بــود و تـا آنجا که به خاطرم هسـت از پنجاه روز هم نمی گذشت. نظام شاه آخوندها را بیشتر تبعید می کرد. در تبعید هم وسایل و امکانات رفاه و آسایش کافی و تسهیلات بسیاری برای تبلیغ و تماس با مردم فراهم بود و تا جایی که من یادم می آید تبعید برای ما هم فال بود و هم تماشـا. من خاطره هـای نسـبتا شیرینی از آن دوران دارم. در مورد زندان رفتن علی خامنه‌ای هم این موارد صدق می کند و البته لازم اسـت که بگویم در خانواده ما و خامنه‌ای ها، بیشترین زندان را آن زمان دایی دیگر من هـادی خامنه‌ای کشـید که پنج سـال در حـبس بـود.

به نظر شما چگونه آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران انتخاب شد؟

همـانطور که اشاره کردم علی خامنه‌ای در سالهای قبل و بعد از انقلاب مغز متفکری نبـود و بیشـتر نقـش مـرید دیگران را بازی می کـرد. کسانی همـچون رفسـنجانی هم که در پشت صحنه کـشور را اداره می کـردنـد، سـعی کردند کسی را رهبر کنند که مطیع باشد و سـیاست های خمینی و آنها را ادامـه دهد و اجرا کـند. مـن فــکر می کنم دلیل انتخاب علی خامنه‌ای به عنوان رهبر ضعف فکریـش بـود، و نه قـدرتـش.

اما آیا امروز آیت الله خامنه‌ای قدرتمندترین مرد ایران نیست؟

اینـچنین وانمود می کنـنـد. شـاید علی خامنه‌ای هم خودش فکر کنـد که کنترل امور را در دست دارد و قدرتمندترین فرد ایران اسـت. اما رژیم های اینچنینی که بر پایه منطق حق و باطل و با استفاده از زور و تزویر بنا شده اند افرادی همچون احمدی نژاد را به وجود می آورند که نهایتـا خود را بر بنیان گذاران رژیم تحمیل می کننـد. اینچنین فرزندان نـاخلفی از استادانـشان می خواهند پیـشی بگیرند و در سـفره تقسـیم جاه و مقام بیشترین سهم را می خواهنـد.

همه تعریف و تملق هایی که این روزها از رهبر می شـود نشـان می دهـد که او چـقدر ضـعیف بوده یا چقدر ضـعیف شـده. خمینی نیـازی به این مـجیزگویی ها نداشـت. بسـیار شنیده ایم که امثال مصباح یزدی دم از ولایت فقیه می زنند و می گویند که اطاعت از ولایت فقیه اطاعت از خداسـت، مردم حق رای ندارند، اگر هم کسی را انتـخاب می کنند باید به تاییـد رهبـری بـرسـد. اینها به این معنا نیسـت که علی خامنه‌ای همه کاره اسـت و باقی، چه روحانی و چه پاسدار، مطیع او هسـتند. بـلکه برعکس اینـها تلاشـهایی برای پنـهان کردن نقـش پاییـن علی خامنه‌ای هسـتند.

یعنی شما معتقدید که آقای احمدی نژاد و تیمش خود را به رهبر تحمیل کرده اند؟

احمدی نژاد فرقه یا جناحی رادیـکالتـری از مذهب و مرام سـیاسی اینهاسـت. احمدی نژادها نمی خواهنـد که انقلاب در نیمه راه رها شـود. اگر هم با غرب می خواهند مذاکره کنند، مقصودشان رخنه بیـشتر در جامعه غرب و صدور تدریجی انقلاب است. تعدادی از نسل اولی های انقلاب بر این باور بودند که حفظ روحانیت از برخی شعارهای انقلابی مهم ترست ولی شاگردان تشنه مال و مقام آنها همچون احمدی نژاد ادامه داستان را به گونه ای دیگر می دیدند و این را قبول نکردند. آنها علی خامنه‌ای را هم داسـتان خـود کردنـد و دیـدیـم که چگونه او هم حامی آنها شد و هم بازیـچه شان. در دوران احمدی نژاد، جمهوری اسلامی چهره واقعی خودش را نشان داد: مسـتبد و ناقض حقوق بشـر در داخل، متـهاجم و سـلطه گر در خارج.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: