خاوری: من برای شما ۶۴ میلیارد دلار پول به خارج از کشور انتقال دادم، من برای شما ۲۳ میلیارد دلار پولشویی کرده ام . دنبال من نیاید من رسوایتان میکنم

* احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت پرونده ای زیر بغل دارد که ناگفته هایی از افراد به ویژه چند نماینده سرشناس مجلس در آن وجود دارد. برخی منابع خبری غیر رسمی هم گزارش دادند که در پرونده زیر بغل احمدی نژاد، نامه ای منصوب به محمود رضا خاوری است و در آن به نقل از او نوشته شده«من برای شما ۶۴ میلیارد دلار پول به خارج از کشور انتقال دادم، من برای شما ۲۳ میلیارد دلار پولشویی کرده ام . دنبال من نیاید من رسوایتان میکنم.»

* شنیده ها همچنین حاکیست که محمود احمدی نژاد در روز استیضاح وزیر اقتصاد از این نامه در حضور لاریجانی رئیس مجلس رونمایی کرده است. گویا خاوری در این نامه که احتمال انتشار قریب الوقوع آن هم وجود دارد زوایای پنهان رسوایی مالی اخیر را عیان کرده است، در این گزارش ۷۸ صفحه ای ریز انتقالات مالی و اسامی افراد و میزان سهم هر یک مشخص نیز شده است.

ماجرای یک استیضاح کشدار 

بنیامین صدر: از سال ۱۳۷۳ خورشیدی که تخلف واختلاس در نظام بانکی ایران به حوزه مطبوعات و نظارت عمومی کشیده شد و برای نخستین بار هفته نامه «پیام دانشجو» تیتر نا آشنای اختلاس ۱۲۳ میلیاردی را بر صفحه یک خود نشاند، اقدامات بانک های کشور و چهره های ذی نفوذ  و قدرتمند اقتصادی در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفت. این اخبار که نخست با عنوان شنیده های تایید نشده در برخی نشریه های خاص منتشر می شد به فاصله کمی به داغترین عنوان صفحه نخست روزنامه ها تبدیل شد. داستان از این قرار بود که در بانک صادرات ایران اختلاسی به مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان صورت گرفته بود و آقای فاضل خداداد که متهم ردیف اول این پرونده نامیده شد توانسته بود با همکاری مرتضی رفیق دوست و برادر او محسن که در آن زمان ریاست بنیاد مستضعفان را بر عهده داشت این اختلاس را ترتیب دهد.

فاضل خداداد با نظر قاضی مفسد فی الارض شناخته شد و سرانجام در سحرگاه روز چهارشنبه یکم آذر ماه ۱۳۷۴ به عنوان تروریست اقتصادی به دار آویخته شد. این در حالی بود که به رغم تاکید وکلای خداداد مبنی بر مشارکت محسن رفیق دوست در این ماجرا، نه تنها هیچ اتهامی متوجه او نشد بلکه در سمت خود به عنوان رئیس بنیاد مستضعفان برای ۵ سال دیگر نیز ابقا شد. از وضعیت مرتضی رفیق دوست هم که در دادگاه به تحمل حبس محکوم شده بود، مدتهاست که خبر دقیقی منتشر نمی شود.

این تنها یک مشت بود نمونه خروار؛ تا جایی که به گفته دکتر فریبرز رئیس دانا، اقتصاد دان مقیم ایران، حدود یک سوم  در آمد تولید ناخالص ملی کشور به اقتصاد پنهان یا غیر رسمی تعلق دارد. وجه مشخص اقتصاد پنهان این است که مبادلات درونی آن قابل حسابرسی دقیق نیستند و با توجه به فقدان اصل پاسخگویی باید گفت که  این بخش از اقتصاد کشور بیشتر جولانگاه رانت خواران دولتی است. در این سطح است که شکل فساد دولتی عوض شده و از ارتشاء به رانت تبدیل می شود.

برای همین است که در ساختار اداری ایران می توان پنهانکاری و عدم شفافیت و فقدان حسابرسی دقیق و مستقل را رایج ترین شکل فساد دولتی تلقی کرد که در سال های اخیر به گسترش ارتشا و رانت خواری و رسوایی های بزرگ مالی همچون تخلف ناقابل ۳ هزار میلیارد تومانی در ساختار اداری- اقتصادی کشور منجر شده است.

با این توضیج باید گفت که اگرمدرک تحصیلی جعلی و سقوط پیاپی هواپیماها، گریبان دو وزیر معزول قبلی دولت احمدی نژاد یعنی مرحوم علی کردان و حمید بهبهانی را گرفت، این‌بار هم پرونده تخلف ناچیز سه هزار میلیاردی بود که گریبان سید شمس الدین حسینی را چسبید و به استیضاح کشاند.  هر چند حسینی با رای مخالف نمایندگان، به ویژه صحنه گردانی علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس مخالف استیضاح، وزیر اقتصاد باقی ماند و به این ترتیب بیستمین وزیر تاریخ جمهوری اسلامی بود که برای استیضاح به مجلس سفارشی فراخوانده شد!

این اتفاق در حالی رخ داد که با وجود دفاع جانانه بسیاری از نمایندگان از طرح استیضاح وزیر اقتصاد، کسی باور نمی‌کرد این طرح رای نیاورد و وزیر ورزشکار احمدی نژاد از این میدان نفس گیر پیروزمندانه بیرون بیاید.

اما چرا خلاف تصور، استیضاح با تلاش رئیس مجلس ناکام ماند و نمایندگان هم  به یکباره عقب نشینی کردند؟!

علی مطهری نماینده تهران و از حامیان سرسخت استیضاح در مجلس گفت که احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت پرونده ای زیر بغل دارد که ناگفته هایی از افراد به ویژه چند نماینده سرشناس مجلس در آن وجود دارد. برخی منابع خبری غیر رسمی هم گزارش دادند که در پرونده زیر بغل احمدی نژاد، نامه ای منصوب به محمود رضا خاوری است و در آن به نقل از او نوشته شده«من برای شما ۶۴ میلیارد دلار پول به خارج از کشور انتقال دادم، من برای شما ۲۳ میلیارد دلار پولشویی کرده ام . دنبال من نیاید من رسوایتان میکنم.»

شنیده ها همچنین حاکیست که محمود احمدی نژاد در روز استیضاح وزیر اقتصاد از این نامه در حضور لاریجانی رئیس مجلس رونمایی کرده است.

گویا خاوری در این نامه که احتمال انتشار قریب الوقوع آن هم وجود دارد زوایای پنهان رسوایی مالی اخیر را عیان کرده است، در این گزارش ۷۸ صفحه ای ریز انتقالات مالی و اسامی افراد و میزان سهم هر یک مشخص نیز شده است.

جدای از ماجرای تهدید و دفاع با دست پر احمدی نژاد از عملکرد وزیر اقتصادش، نگاهی به ۱۹ مورد استیضاح پیشین دست کم از نظر آمار، ابقای حسینی باور پذیرتر می‌کند.

باید بدانیم که در ایران پس از انقلاب  استیضاح به یکی از پرقدرت ترین ابزارهای کنترل و فشار مجلس بر دولت ها تبدیل شد. به طوری که تا کنون و در هشت دوره مجلس شورای اسلامی ۲۰ استیضاح صورت گرفته که  از این تعداد استیضاح در دولت های ده گانه جمهوری اسلامی، تنها ۶ استیضاح به ثمر نشسته است. ایرج فاضل» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت پنجم(اکبر هاشمی رفسنجانی)، «عبدالله نوری» وزیر کشور کابینه دولت هفتم(محمد خاتمی) ، «احمد خرم» وزیر راه و ترابری دولت هشتم(خاتمی)، «علی کردان» وزیر کشور دولت نهم(احمدی نژاد) ، «حمید بهبهانی» وزیر راه و ترابری دولت دهم(احمدی نژاد)؛ وزرایی بودند که با رای موافق نمایندگان به طرح استیضاحشان از کار برکنار شدند. در این میان علی کردان با ۱۸۸ رای موافق استیضاح و ۴۵ رای مخالف استیضاح قاطع ترین برکناری را در طول تاریخ مجالس هشتگانه به خود اختصاص داد.

این موضوع جالب است که مجلس ششم و همسو با دولت اصلاحات با برگزاری چهار مراسم برای استیضاح وزرا، رکورددار بیشترین تعداد استیضاح در میان مجالس است و محمد خاتمی هم با ۷ بار حضور در مجلس اصلاحات در دفاع از وزرایش، در میان سایر روسای دولت رکورددار!

اما حالا در دولت مهرورز و عدالت محور محمود احمدی نژاد و از آن مهمتر در  سالی که مزین به نام «سال جهاد اقتصادی» است، چگونه داستان این جهاد اختلاسی و  رانت خواری اقتصادی و از آن مهمتر برخورد ضعیف مجلس، دل همه مردم را مکدر کرده، پرسشی است که به نظر می رسد پاسخی جز شرمندگی کار بدستان برای آن متصور نباشد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: